ویزای کار ژاپن

ویزای کار ژاپن برای ایرانیان که قصد کار و فعالیت در ژاپن دارند الزامی است. ویزای کار ژاپن تنها به مشاغلی تعلق میگیرد که به سطح بالایی از دانش و مهارت نیاز داشته باشند.

خارجی ‌هایی که قصد اخذ ویزای تضمینی کار ژاپن را دارند نمی‌توانند کارهای ساده ‌ای را انتخاب کنند.

مگر اینکه ویزا بر اساس وضعیت خانوادگی متقاضی (همسر یا فرزند با ملیت ژاپنی یا دارای اقامت موقت ژاپن)، ویزای کارآموزی، یا به افرادی که با ویزای دانشجویی یا ویزای مستقل به کار نیمه وقت مشغول هستند تعلق بگیرد.

برای مثال ویزای کار به شغل آرایشگری، ماساژدرمانی، گارسونی، فروشندگی، کارگری ساختمان و … تعلق نمی گیرد.

در نتیجه متقاضی درخواست روادید کار ژاپن باید تخصص و مهارت سطح بالایی را داشته باشد تا بتواند برای این نوع ویزا اقدام کند.

قانون جدید ویزای کاری ژاپن

در خصوص تصویب پیشنهاد اصلاح قوانین کنترل مهاجرتی جهت پذیرش نیروی کار خارجی بر اساس آخرین ارزیابی‌ های صورت گرفته دولت ژاپن به منظور جبران بخشی از نیروی کاری خود در کلیه بخش‌ های اقتصادی این کشور، قصد استخدام ۵۰۰ هزار کارگر ساده خارجی تا سال ۲۰۲۵ میلادی را دارد.

در تاریخ شنبه ۸ دسامبر ۲۰۱۸ پیشنهاد بازبینی قوانین کنترل مهاجرتی جهت پذیرش نیروی کار جدید در مجلس ژاپن تصویب شد اما ایران جزو کشوهای هدف نمی باشد.

از این رو، پذیرش درخواست و صدور ویزای کار برای ایرانیان انجام نمی شود.

عدم صدور ویزای کار برای ایرانیان

لینک مطلب در سایت سفارت ژاپن: https://www.ir.emb-japan.go.jp/itpr_fa/00_000377.html

همچنین، سفارت ژاپن مطلع شده است که برخی از آژانس ها و سایت های محلی در حال ثبت نام ویزای کار ژاپن از متقاضیان هستند. به اطلاع می رساند که این موارد به هیچ وجه به سفارت ژاپن مربوط نبوده و هیچ مسئولیتی متوجه سفارت ژاپن نمی باشد.

قابل توجه است که حدود دوازده نوع ویزای کار وجود دارد که متقاضی با توجه به حرفه و تحصیلات شخصی خود لازم است اقدام به اخذ مورد مناسب خود نمایند.

به عنوان مثال با توجه به لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن یک مهندس، کارگر و معمار هر کدام مستلزم اخذ ویزای مربوط به حرفه خود می ‌باشند.

این عامل سبب می ‌شود تا اشخاصی که قصد اقامت ژاپن از طریق کار را دارند، در ابتدا علاقه‌ مند به بررسی لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن شوند.

ویزای کار چیزی بالغ بر ۱۲ نوع دارد که هر کدام از آنها به اتباع داوطلب اجازه می دهد در فعالیت های مختلف با درآمد و مزایا در زمینه شغل های تعریف شده مشغول شوند.

به طور مثال به عنوان یک مهندس، مربی یا هنرمند.

کار در ژاپن در زمان تحصیل

همچنین اشخاصی که اقدام به تحصیل در ژاپن می‌نمایند از امکان کار بدون حقوق بهره ‌مند می ‌شوند.

اما اگر قصد کار در یکی از مشاغل مورد نیاز ژاپن را داشته باشند در ابتدا لازم است از اداره مهاجرت این کشور مجوز لازم را کسب نمایند.

نکته‌ای که متقاضیان کار در ژاپن باید به آن توجه داشته باشند، تا زمانی که ویزا شما منقضی نشده است حق اقامت در ژاپن را دارید. حتی اگر کار خود را در ژاپن تغییر دهید.

همچنین می توانید کارفرمای خود را تغییر دهید اگر در همان زمینه کاری خود فعالیت داشته باشید.

ویزای نیروی کار ماهر خارجی ژاپن

ویزای نیروی کار ماهر خارجی ژاپن که اغلب با عنوان ویزای HSP یا HSFP شناخته می ‌شود.

این نوع ویزا برای جذب نیروی کار ماهر برای بازار کار ژاپن طراحی شده است.

HSP یک ویزای ویژه با مزایای بیشتری نسبت به ویزای کار استاندارد است. HSP برای کارگران با استعداد خارجی، با مهارت ‌های پیشرفته و تخصصی طراحی شده است.

توجه داشته باشید که گرچه HSP یک ویزای ویژه است اما همچنان یک نوع ویزای کار می ‌باشد، بنابراین بدون داشتن یک پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای ژاپنی امکان دریافت این نوع ویزا وجود ندارد.

تمدید ویزای کاری در ژاپن توسط خود کارفرما انجام می شود. شما فقط یکبار باید برای اخذ ویزا خود اقدام کنید.

انواع ویزا کاری ژاپن

برنامه جدید کار در ژاپن با طبقه ‌بندی ویزای جدیدی با عنوان Highly-Skilled Foreign Professionals یا تخصیص مهارت‌ها (شامل مشاغل دستی) استارت خورده است.
طبقه بندی ویزای Designated Skills که در ژاپنی tokutei gino خوانده می‌شود به این صورت است که امکان کار در ۱۴ فیلد کاری مختلف از جمله مشاغل دستی را برای متقاضیان کار در ژاپن فراهم آورده است.

دولت ژاپن ویزای Designated Skills را به دو نوع، تقسیم بندی نموده است:

ویزای Designated skills نوع یک یا ichigou

این ویزای کار برای خارجیانی است که دانش و مهارت کافی در یکی از ۱۴ فیلد مورد نیاز کشور ژاپن داشته باشند. مدت زمان اقامت این نوع ویزا ۵ سال است و متقاضی امکان به همراه بردن اعضای خانواده خود را ندارد.

ویزای Designated Skills نوع دو یا nigou

این ویزا برای خارجیانی است که دارای تخصص و مهارت بالا در یکی از ۲ فیلد مورد نیاز کشور ژاپن را داشته باشند. مدت زمان اقامت متقاضی نامحدود است، همچنین اعضای خانوادۀ متقاضی (همسر قانونی و فرزندان) می‌ توانند او را همراهی کنند.

دسته بندی شغلی برای ویزای کار

Advanced academic research activitie

اشخاصی که تحقیقات علمی پیشرفته انجام می دهند. در این دسته شغلی شخص باید از یک شرکت خصوصی یا دولتی در ژاپن توافق یا قرارداد کاری داشته باشد. این دسته تحت ویزای محقق یا پروفسور امکان کار در ژاپن دارند.

Advanced specialized/technical activities

تکنسین و اشخاصی که کارهای فنی تخصصی انجام می دهند. در این دسته شغلی نیز شخص باید از یک شرکت خصوصی یا دولتی در ژاپن توافق یا قرارداد کاری داشته باشد.
در این رده شغلی افراد به عنوان مهندس، متخصص در علوم انسانی و یا در قالب انتقال درون شرکتی ویزای خود را اخذ می نمایند.

Advanced business management activities

اشخاصی که در زمینه مدیرت بازرگانی پیشرفته به صورت حرفه ای فعالیت می کنند و سابقه کارهای مدیریت و مدیر عاملی دارند.

در صورت داشتن پیشنهاد کار در ژاپن، این دسته در فعالیت های مجاز تحت ویزای مدیریت بازرگانی امکان کار دارند.

مشاغل مورد نیاز ژاپن

فیلد های کاری مورد نیاز برای ویزای کار نوع یک:

 1. ساخت و ساز
 2. کشتی سازی و صنعت دریایی
 3. صنعت تعمیر و نگهداری خودرو
 4. صنعت هوایی
 5. مهمانداری
 6. مراقبت
 7. تمیز کردن و نگهبانی ساختمان
 8. کشاورزی
 9. ماهیگیری
 10. تولید مواد غذایی و آشامیدنی
 11. خدمات غذایی در صنعت رستوران
 12. صنعت مواد (ریخته گری، فلزکاری و … )
 13. تولید ماشین آلات صنعتی
 14. صنایع برق و تولید برق

فیلد های کاری مورد نیاز برای ویزای کار نوع دو

 1. ساخت و ساز
 2. کشتی سازی و صنعت دریایی

در بخش آزمون زبان، متقاضیان باید مهارت توانایی درک مکالمه آهسته و انجام کارهای اساسی را کسب کنند.

شرایط ویزای کار ژاپن

متقاضیانی که قصد کار در ژاپن و یا مهاجرت به این کشور را دارد مستلزم رعایت شرایطی می ‌باشند که به واسطه آن بتوانند بدون هیچگونه مشکلی در این کشور مشغول به کار و زندگی شوند.

با توجه به این موضوع متقاضی در قدم اول نیاز به فراگیری زبان ژاپنی دارد. البته در بعضی مشاغل خاص با تکیه به زبان انگلیسی می‌ توان اقدام به کار در ژاپن نمود.

در قدم دوم ارائه رزومه قوی و همچنین داشتن سوابق شغلی مرتبط با لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن، از عوامل حائز اهمیت به منظور کار در ژاپن است که لازم است متقاضیان به آن توجه ویژه داشته باشند.

مدارک لازم برای ویزای کار ژاپن

 1. پر کردن فرم درخواست کار در ژاپن
 2. قرارداد با کارفرمای خود، نامه‌های انتصاب، دعوت نامه و یا هرگونه اسناد دیگر برای اثبات فعالیت ‌های خود، موقعیت، حقوق و دستمزد، مدت زمان مورد نیازبرای اقامت شما در ژاپن
 3. گواهی شرکت از رجیستری (Tokibo Tohon)
 4. صورت ‌های مالی اخیر شرکت ژاپنی (ترازنامه و صورت سود و زیان)
 5. گزارش مالیات شرکت
 6. شرح فعالیت‌ های شرکت (بروشور، کاتالوگ، صفحات وب چاپ … )
 7. گواهی درج رزومه کاری شما
 8. گواهینامه‌ های درجه کاری ، متن گواهی، گواهی دیپلم، آموزش، جوایز و یا مدارک
 9. اسناد برای اثبات سابقه کار قبلی خود (نامه از کارفرمایان سابق خود را، و غیره)
 10. عکس

دریافت ویزای موقت کار ژاپن (۹۰ روزه)

این نوع ویزا به متقاضی این امکان را می‌دهد تا به مدت ۹۰ روز حق اقامت در کشور ژاپن را پیدا کند. در این مدت زمان فرد می‌ تواند به فعالیت و جستجوی شغل مورد نظر خود در این کشور بپردازد.

دارندگان این نوع ویزا لازم است تا قبل از منقضی شدن ویزای ۹۰ روزه، ژاپن را ترک کرده البته ایشان می ‌توانند سریعا ویزای خود را تمدید کرده و به ژاپن بازگردند.

متقاضیان با اتکا به این نوع از ویزا قادر هستند تا در طول مدت ۹۰ روز بدون نیاز به اخذ ویزای طولانی مدت ژاپن فعالیت داشته باشند. اما اگر فرد متقاضی درخواست کار در ژاپن را داشته باشد قادر است بدون نیاز به ترک کشور ژاپن اقدام به اخذ ویزا بلند مدت کاری کند.

ویزای کار حرفه ‌ای

ویزای کار حرفه ‌ای در سال ۲۰۱۲ برای جذب نیروهای کار حرفه ‌ای که می توانند به اقتصاد ژاپن کمک کنند در نظر گرفته شد.

امتیازات بر اساس سطح تحصیلی، پیشینه حرفه‌ ای، درآمد و موفقیت ‌های تحصیلی متقاضی در نظر گرفته می شود. اگر مجموع امتیازها به ۷۰ یا بیشتر برسد، یک ویزای ویژه به فرد داده می شود که شامل موارد زیر است:

 • امکان شرکت در فعالیت‌ های متعدد که انواع مختلف ویزا را پوشش می‌دهد
 • اعطای ویزای ۵ ساله
 • دسترسی سریع به ویزای اقامت دائم
 • پروسه امتیازی روند مهاجرت
 • امکان کار در ژاپن به صورت تمام وقت برای همسر فرد، تحت شرایط خاص
 • امکان اجازه اقامت برای پدر و مادر فرد، تحت شرایط خاص
 • امکان استخدام یک مستخدم تحت شرایط خاص

آزمون زبان ژاپنی برای اخذ ویزای کاری

متقاضیان کار در ژاپن برای اخذ هر دو نوع ویزای کار ژاپن (ویزای موقت کاری و ویزای بلند مدت کار) باید مهارت ‌های پایه مکالمه ژاپنی و اطلاعات کافی در زمینه زبان و فرهنگ روزانه مردم ژاپن را داشته باشند.

برای این منظور از متقاضیان اخذ ویزای کاری در این زمینه آزمون گرفته می ‌شود.

متقاضیان، برای اخذ ویزا کاری می بایست در آزمون رسمی زبان ژاپنی (JLPT) که شامل ۵ سطح از N1 تا N5 می‌باشد، موفق به کسب نمرۀ سطح N4 شوند.

در این آزمون N5 ساده ترین و N1 سخت ‌ترین سطح این آزمون می ‌باشند.

سطوح N5 و N4 در برگیرنده دانش پایه از زبان ژاپنی و سطوح N2 و N1 در برگیرنده سطح پیشرفته زبان ژاپنی هستند.

باتوجه به مطالب گفته شده و شرایط جدید ویزای کار قبل از اقدام حتما باید تحقیقات لازم را انجام داده باشید که آیا واقعا توانایی رفتن و کار در این کشور را دارید یا خیر.

کار در ژاپن با حقوق بالا و ویزای تضمینی کار ژاپن شعارهایی هستند که از جانب بعضی آژانس های مسافرتی و افراد به شما داده می شود، با توجه به قانون جدید کار ژاپن، قبل از هر اقدامی از صحت گفته آن ها مطمئن شوید و از طریق مراجع ذی صلاح صحت عملکرد آن ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.